احتمال لغو آزادسازی واردات خودرو / شوک جدید بازار خودرو
اخبار خودرو

احتمال لغو آزادسازی واردات خودرو / شوک جدید بازار خودرو

3 سال پیش 0

وزیر صمت به صراحت از مخالفت خود با آزادسازی واردات خودرو صحبت میکند! دلیل مخالفت وزیر صمت با واردات خودرو چیست؟

ویرایش و تکمیل اطلاعات

همانطور که می دانید بازار خودرو از زمان مطرح شدن بحث آزادسازی واردات خودرو تحت تاثیر زیادی قرار گرفته و مهدی دادفر دبیر انجمن واردکنندگان خودرو پیش بینی کاهش قیمت 45 درصدی خودرو را مطرح کرده حتی آخرین گزارش ها از بازار بیانگر آن بود که خودروهای خارجی مانده در انبار ها به تدریج در حال روانه شدن به بازار هستند.

اما حالا به نظر می رسد وزیر صمت سد بزرگ بعدی برای آزادسازی واردات است. رضا فاطمی پیش از این بر تولید سه میلیون خودرو در سال تاکید کرده بود در حالی میزان تولید خودرو داخل به یک میلیون خودرو در سال هم نمی رسد و طبق گزارشات 140 هزار خودرو ناقص به دلیل عدم توانایی تامین قطعات در پارکینگ خودرو سازان در حال خاک خوردن است.

دلیل مخالفت وزیر صمت برای لغو آزادسازی واردات خودرو چیست؟

احتمال لغو آزادسازی واردات خودرو

وزیر صمت گفته است: در شرایط عادی زمانی که تراز ارزی تجاری کشور متعادل است، واردات خودروهای خارجی می‌تواند مفید باشد و به نوعی فضای رقابتی ایجاد خواهد کرد اما در حال حاضر حداقل تا پایان امسال زمانی که به یک توازنی برسیم در تراز خارجی، این واردات اشتباه است به دلیل اینکه حجم زیادی از منابع درگیر خواهد شد و قیمت ارز افزایش پیدا خواهد کرد و تورم ایجاد می‌کند که برای کل جامعه مضر است.

این اظهارات در صورتی مطرح می شود که طبق مصوبه مجلس این آزادسازی قرار بود بدون انتقال ارز انجام شود اما وزیر صمت به بهانه اثرات خرید با ارز خودروهای وارداتی با این مصوبه مجلس مخالفت کرده است و حالا باید دید در نهایت شورای نگهبان چه تصمیمی برای این مصوبه میگیرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلام اینکه تا پایان امسال قید و بند‌های پیش روی صادرات برداشته می‌شود، گفت: در شرایط فعلی که منابع ارزی محدود است اگر این منابع صرف واردات خودرو شود منجر به افزایش نرخ ارز و گرانی برای همه مردم خواهد شد.

اگر اظهارات جدید وزیر صمت به معنای لغو احتمالی آزادسازی واردات خودرو باشد ممکن است شوک جدیدی برای بازار خودرو محسوب شود.

به نظر شما تصمیم شورای نگهبان برای مصوبه آزادسازی خودرو چه خواهد بود؟

لینک کوتاه خبر
#آزادسازی واردات #واردات خودرو #بازار خودرو

نظرات کاربران

نظری ثبت نشده است

نظرات رقابت